norton internet security verlängern analsex tut weh kostenlose dating app xamarin schnauze voll von frauen text für partnersuche kinderwunsch altere sexy frauen

Bruksizim

DİŞ GICIRDATMA

Diş gıcırdatma alışkanlığı bruksizm olarak adlandırılır. Uykuda bilinç altında olduğu için kişi, diş sıktığının farkında olmaz, sadece sonuçlarını farkedebilir. Özellikle sabah şakaklarda yoğunlaşan baş ağrıları, kulak önlerinde ve yanaklarda ağrı, diş yüzeylerinde anormal aşınma, yüzde yorgunluk hissi, dişlerde hissedilen hassasiyet, dil kenarları ve yanak içlerinde diş izlerinin belirgin olarak izlenmesi bruksizme bağlı olabilir.

BRUKSİZM NEDENLERİ?

Stres, beslenme yetersizliği, alerjik ve endokrin hastalıkları, santral sinir sistemi bozuklukları, genetik faktörler, ilaç kullanımı, maloklüzyon, yanlış dental tedavi uygulamaları bu rahatsızlığın nedenleri arasında sayılabilir.

Diş Sıkmanın Tedavisi

Tedavinin amacı dişlerde çene ekleminde oluşabilecek kalıcı zararları önlemek ve ağrıyı ortadan kaldırmaktır.
Diş hekimi tarafından uygulanan, uyku sırasında dişlerin birbiriyle temasını engellemek amacı ile alt ve üst çene dişlerinin arasına yerleştirilerek kullanılan “gece koruyucuları”, diş gıcırdatması sorununun tedavisinde kullanılan en önemli araçtır. Ancak gece koruyucuları genellikle tek başına yeterli olamayabilir.
Bu nedenle hastalığın sergilediği tabloya göre gece koruyucularının yanında bazı ek tedavilerin de uygulanması gerekmektedir:
•Stres terapisi
•Rahat uyumayı sağlayıcı önlemler
•Kas gevşetici ilaç uygulanması
•Hatalı yapılmış diş dolgusu ve kaplamaların yenilenmesi
•Eksik olan dişlerin yerine konulabilmesi için protez uygulamaları.

Color Skin

Nav Mode