Diş Dolguları

Günümüzde sağlam diş dokusunun korunması ön plandadır.Diş çürüğünün radyolojik olarak ve ağız içi muayenesi ile tespitinden sonra ; uygun ekipmanı ile lokal aneztezi altında çürük dokunun uzaklaştırılması ve yerine bio uyumlu metaryeller ile estetik formda dolduruması tedavisidir.
Diş çürüğü ne kadar az büyümüş ise kalan sağlam diş dokusunun korunması sağlanmış olur.Buda altı aylık kontroller sayesinde sağlanır.Diş çürüğünü hastalar fark etmeyebilir.Hiç ağrı oluşturmadan büyük doku kaybı oluşabilir.Doğru teknikle yapılmış dolgu yıllarca dişi koruyabilir.
Günümüzde renk yelpazesi geniş , kompozit dolgular kullanılmaktadır.Gümüş esaslı ( Amalgam ) dolgular estetik açıdan iyi olmadığı için tercih edilmemektedir.Ayrıca madde kaybı çok olan dişlerde ölçü ile seramik , kompozit veya hibrit metaryellerden labaratuar ortamında hazırlanan inley , onley ve overlay dolgular uygulanabilmektedir.
Diş çürüğünün başlıca 3 etkeni vardır:
Bakteri plağı (Diş plağı adı da verilir); karbonhidratlı gıdalar (şeker, un vb); bünyesel etkenler (dişin yapısı, tükürüğün bileşimi vb).
Diş sağlığı dengeli olan bir kimsede bu etkenlerden birisi değişikliğe uğrarsa, çürük ortaya çıkar.

Diş çürüğünün belirtileri nelerdir?
•Dişte hissedilen bir boşluk, sivri çıkıntılar, minik kırılmalar
•Dişlerin arasına yemek artıklarının kaçması
•Soğuk, sıcak, tatlı, ekşi uyaranlara karşı rahatsızlık hissi-ağrı şikayeti
•Dişin üstüne basınca ağrı oluşması
•Dişlerin çiğneme yüzeyinde, yan diş ile temas yüzeyinde ya da dişin dişeti ile birleşim yüzeyinde koyu renklenmeler.
KOMPOZİT DOLGU NASIL YAPILIR?
Bu dolgular dayanıklı olmalarından dolayı hem ön hem de arka dişlerde uygulanabilir. Çürükler temizlenerek, madde kaybını azaltmak için ışınlı dolgu yapıldığında, bağlanan yüzeyi arttırmak için bizotaj uygulanır. Diş hazırlandıktan sonra, diş ve kompozit dolgu arasında bağlanmayı sağlayan bonding işlemi yapılır. Buna ışın verilerek sertleşmesi sağlanmış olur. Ardından ince katmanlar halinde kompozit dolgu koyularak, ışınla sertleştirilir. Bu dişteki çürük dolduruluncaya kadar tekrarlanır. Yükseklik kontrolü yapılarak, üzeri cilalanır. Bu işlemler amalgam dolguların yapımından daha uzun sürer.
ÖN DİŞLERDE YAPILAN ESTETİK DOLGU UYGULAMALARI NELERDİR?
Ön dişlerde kullanılan bonding sistemler oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. İyi bir gülüş elde edebilmek için dişlerin şekli, dişlerin büyüklüğü, diş etlerinin rengi ile diş ve diş eti arasındaki ilişki son derece önemlidir. Bu arada estetik işlemler sırasında kullanılan malzemelerinde bunda katkısı vardır. Ağzın her bölgesinde uygulanabilen bonding sistemler sayesinde başarılı sonuçlar alınabiliyor. Kişilerde tek seanslık uygulama sayesinde gülüş hattında bulunan bütün dişlere bonding sistemi uygulanıp, arzu edilen estetik görüntü sadece 1-2 saat içinde elde edilebiliyor. Ön dişlerde estetik bir görüntü elde etmek için, önce diş dokularının ve onları taklit eden materyallerin değerlendirilmesi gerekir. Dişte dentin dokusu dişe verdiği sarı renkle rengi belirlerken, şeffaf yapısıyla mine dokusu dentin dokusunun üzerini kaplamaktadır.

Dişlerde uç kısmının renklenmesi, şeffaf görünümde olması mine dokusundan dolayı olur. Yapılan estetik dolguların görsel olarak başarılı olmasındaki etken diş dokularının aynısını taklit edebilen, hastadaki diş rengine uygun olan estetik dolgu ve bonding sistemi kullanılmasıyla sağlanmaktadır. Dişlerde bonding sistemi sadece oluşan çürüklerde değil, dişlerin diğer sorunlarında kullanılmaktadır. Ön dişlerde oluşan renk sorunlarında, renkli dokunun biraz aşındırılıp, dişlere uygun bir renk elde edilebilir.
ESTETİK DOLGULARIN KULLANIMI VE ÖMRÜ NE KADARDIR?
Estetik dolguların dişlere ve diş etlerine herhangi bir zararı yoktur. Bunları kendi dişiniz gibi kullanabilirsiniz. Bakımı kendi dişleriniz gibi özenle yapılmalıdır. Diş fırçalama ve diş ipi kullanımının ihmal edilmemesi gerekir. Doğru kullanıldıkları sürece 5-10 yıl sizlere hizmet edebilirler. Lekelenmelerini önlemek için yapılan cilalanma sayesinde, görünümleri mükemmel, yüzeyleri pürüzsüz olur. Doğal görünmeleri, her yaştaki hastaya uygulanması ve kısa sürede tek seansta uygulanmaları büyük bir avantajdır. Dişlerde en az aşındırma yapılarak uygulandıklarından, diş dokusunun korunmasına yardımcı olurlar. Bu yüzden güvenle kullanılabilirler.

Share:

Bir cevap yazın

Color Skin

Nav Mode